A gazdasági kamarákról szóló törvény alapján 1994-ben alakult meg a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara (SKIK) – kötelező tagsággal. A kamarai törvény értelmében a kamarák köztestületek, működésük önkormányzati elven alapul. 2000. november 1- től a kötelező tagság önkéntesre változott.
2011. novemberében az Országgyűlés módosította a gazdasági kamarákról szóló törvényt. A módosítás értelmében 2012-től – az agrár- és erdőgazdálkodási tevékenységet folytató vállalkozások kivételével – valamennyi társas- és egyéni vállalkozásnak kötelezővé vált a kamarai nyilvántartásba vétel, más néven kamarai regisztráció. A kamarai tagság azonban változatlanul önkéntes maradt.
A kamara feladata, hogy a jogszabályoknak megfelelően, önkormányzati elven alapuló működésével előmozdítsa a gazdaság fejlődését és szerveződését, a piaci magatartás tisztességét, a gazdasági tevékenységet folytatók általános, valamint együttes érdekeinek érvényesülését. Köztestületi funkciója alapján a kamara államigazgatási feladatokat is ellát, mint például a szakképzéssel kapcsolatos hatósági feladatok, kereskedelmi okmányok kiállítása, Békéltető Testület működtetése, építőipari vállalkozások nyilvántartásba vétele.
A kereskedelmi és iparkamarák fontos szerepet töltenek be a duális képzési rendszer kialakításában és a gyakorlati képzés felügyeletében, ezért nagy hangsúlyt fektetnek a szakképzést megalapozó pályaorientációs tevékenységre is.
A Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara (SKIK) információs és szolgáltatási központként áll a Somogy megyében működő vállalkozások rendelkezésére. Szolgáltatásainak sokszínű palettáját a gazdasági élet szereplőinek valós igényei mentén alakította ki és folyamatosan bővíti.
Az újonnan módosított kamarai törvény értelmében a kamara regisztrált – nem önkéntes tag – vállalkozásoknak a következő alapszolgáltatásokat biztosítja:
- tanácsadás
- üzleti partnerkeresés kamarai on-line felületen keresztül
- pályázat- és rendezvényfigyelő rendszer igénybe vétele
A további kamarai szolgáltatásokat az önkéntes tagok döntően tagdíj ellenében vagy kedvezményes áron vehetik igénybe. Kamarai tagsággal nem rendelkező vállalkozások számára is adott a lehetőség a szolgáltatások egy részének igénybe vételére a tagok számára nyújtott kedvezmények nélkül.
Szolgáltatások:
- Gazdaságfejlesztéssel kapcsolatos tevékenységek: megyei gazdasági elemzések készítése, gazdaságpolitikai döntésekről, befektetéseket elősegítő programok, lobby, szakmai klubok működtetése.
- Üzleti kapcsolatok fejlesztése: üzleti találkozók szervezése, szakmai utak, vásárlátogatások, üzleti ajánlatok közvetítése, információ közvetítés a külföldi országok gazdasági és jogszabályi hátteréről.
- Vállalkozások forráshoz jutásának segítése: Széchenyi vállalkozói hitelek ügyintézése, pályázati lehetőségek figyelése és közzététele, kamarai támogatási rendszer működtetése.
- Szakképzési feladatok ellátása: gyakorlati képzés felügyelete, vizsgabizottsági tagok delegálása, pályaorientáció, képzések, szintvizsgák, tanulmányi versenyek szervezése.
- Rendezvényszervezés, képzés: szakmaspecifikus és nyelvi képzések, gazdasági témájú tájékoztató előadások, tréningek, szemináriumok, fórumok, szakmai napok szervezése.
- Tájékoztatás, tanácsadás: jogi, adózás, külkereskedelmi, iparjogvédelmi, pályázati és Európai Unióval kapcsolatos témákban.
- Kiadványok: havonta megjelenő kamarai újság biztosítása, európai uniós, országos és saját kiadású tájékoztató kiadványok rendelkezésre bocsátása.
- Országos hálózatú kamarai honlap és vállalkozói információs adatbázis működtetése, elektronikus hírlevelek küldése.
További információ: http://www.skik.hu
A Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara 1995-től működik köztestületi formában, a helyi gazdaság önkormányzataként. Alakulásától 2000 októberéig 28.000 megyei gazdasági vállalkozás gazdasági érdekképviseletét látta el: gazdaságfejlesztési, kereskedelemfejlesztési, szakképzési, közigazgatási, okmányhitelesítési feladatait végezve. A Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara vezetésének döntése alapján Magyarországon egyedülállóan kiépítette térségi szervezeti rendszerét: a legtöbb zalai városban térségi választott vezetőség működik. A zalaegerszegi központi székháza mellett Nagykanizsán, Keszthelyen, Zalaszentgróton és Lentiben is üzemeltet területi irodát, ahol ügyfeleink ugyanazon szolgáltatásokat helyben megkapják, melyeket a központ is biztosít számukra.
Az országgyűlés 1999. évben módosította a kamarai törvényt, 2000. októberétől a kamarai szerveződés az önkéntességen alapul. A Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamarának jelenleg közel 600 tagja van.
A kamara a törvény által meghatározott feladatokat hajtja végre: fórumok, konferenciák szervezése, kiállításokon való részvétel, üzleti partnertalálkozók szervezése, okmányhitelesítés, mestervizsgáztatás, szakiskolai tanulók gyakorlati képzésével kapcsolatos ügyintézés, vizsgadelegálás, Széchenyi-kártya ügyintézés, Békéltető Testület működtetése, Magyar-Szlovén Tagozat működtetése, tanácsadások, stb.
Határon átnyúló együttműködési projektekben több éve vesz részt kamaránk. Sikeres partnerségek valósultak meg többek között a Leonardo Mobilitás keretben németországi, angliai, dániai partnerszervezetekkel, valamint Erasmus projekt keretében szlovén, lengyel, holland, cseh és spanyol partnerszervezetekkel. Az IPA programok keretében Szlovéniával a fiatalok és a felnőttek pályaválasztását segítő Right Profession projekt 2011-2014 között, horvátországi IPA programok keretében 2011-ben a határon átnyúló munkaerő-mobilitást előmozdító Mobile Region projekt, 2012-ben az egymás megértését segítő Speak the same projekt, illetve a Horvátország EU-csatlakozását segítő EU COMPASS projekt, majd 2013-ban indult e projektnek a folytatása, illetve mellette a beruházásösztönzést célzó Investrategy és INVEST-PRO projekt. Az elmúlt években lebonyolításra került az EU COMPASS projekt folytatása, valamint a turisztikai összefogást ösztönző Tourism4C magyar-horvát projekt. Jelenleg folyik a DUO PACK projekt megvalósítása, melynek célja, hogy a horvát partnerek megismerjék a magyar duális képzés rendszerét, valamint a kamarák e területen ellátott feladatait. Az ECOTOP2 előzménye, az ECOTOP az ökoturizmus népszerűsítését, oktatását célozta, melyben a kamara vezető partneri szerepet vállalt, ezzel is jelezve elkötelezettségét e téma, illetve az e területen tevékenykedő vállalkozások irányába. A jelenleg futó projektben szintén aktív résztvevő a ZMKIK, de már nem vezető partnerként, hiszen az ECOTOP2 inkább a felsőfokú oktatásban részt vevők tudásfejlesztését, tapasztalatcseréjét szolgálja.
További információ: http://www.zmkik.hu
Kapronca városi Idegenforgalmi Közössége jogi személy, melynek tagjai a vendéglátás és turizmus területén tevékenykedő jogi és magánszemélyek, valamint ezen ágazatokkal közvetlenül kapcsolódó ágazatok/szolgáltatások, melyek Kapronca város területén tevékenykednek.
A turisták tartózkodásának általános feltételeinek javítása érdekében, a Közösség térségének turisztikai termékeinek népszerűsítése valamint a turizmus jelentőségének, gazdasági, társadalmi és egyéb hatásainak tudatosítása és a Közösség területén található turisztikai termékek valamennyi elemének megőrzése és előmozdítása, különös figyelmet fordítva a környezetvédelem területén a Közösség a következő feladatokat látja el:
- a város és az idegenforgalmi térség hiteles értékeinek ösztönzése, fejlesztése és népszerűsítése (örökség, hagyományok, néprajzi kincsek, stb) valamint a gazdasági felhasználás feltételeinek megteremtése,
- jogi és magánszemélyek tevékenységeinek fejlesztése az átfogóbb és minőségibb élelmiszer, étel-ital készítés, felszolgálás, szállásszolgáltatás és egyéb tevékenységekhez melyek gyakoriak a vendéglátó-és idegenforgalmi tevékenységekben,
- turisztikai forgalomban közvetlenül vagy közvetett módon jogi és természetes személyekkel történő szoros együttműködés és koordináció, egymásközti egyeztetések, az ágazat és az egységes turizmusfejlesztési politika érdekében, ezáltal elősegítve a gazdaság előremenetelét,
- kulturális, művészi, gazdasági, sport és egyéb rendezvények ösztönzése, koordinálása és szervezése melyek növelik a város idegenforgalmi kínálatát,
- kulturális-történelmi műemlékek és egyéb más anyagi javak védelmének, fenntartásának és felújításának ösztönzése valamint ezek turisztikai kínálatba való bevonása,
- tevékenységek ösztönzése és szervezése az idegenforgalmi térség megőrzésének céljából, idegenforgalmi környezet fejlesztése és az emberi környezet védelme a város azon területein is ahol az idegenforgalom fejletlenebb,
- promóciós és program terv kidolgozása összhangban a Horvát Köztársaság, Kapronca város és a Kapronca-Kőrös megye idegenforgalmi-fejlesztési tervének koncepciójával és irányelveivel,
- a város turisztikai termékékeinek népszerűsítésével kapcsolatos tevékenységek szervezése, végrehajtása és felügyelete, a Közösség közgyűlésének éves munkaprogramjának és a közösségi pénzügyi terv iránymutatásainak megfelelően,
- hazai és külföldi előadások megszervezése, turisztikai jellegű vásárok és kiállítások szervezése más turisztikai közösségekkel együttműködve vagy önállóan, ha ennek szükségessége felmerül,
- részvétel a várostervezés és más tervek, programok megvalósításában az idegenforgalmi helyszínek és egységek kialakításában,
- más tevékenységek és egyéb feladatok ellátása Kapronca város területén az idegenforgalom promóciójának elősegítésére.
A Közösség olyan módon látja el és teljesíti a feladatait, amely biztosítja a természet védelmét és javítja az emberi környezet minőségét a Horvát Köztársaságban hatályos rendelkezéseknek megfelelően. A Közösség különös gondot fordít a kulturális javak védelmére és megőrzésére. Az Idegenforgalmi Közösséget az elnök az Idegenforgalmi irodát az igazgató képviseli.
További információ: http://www.koprivnicatourism.com
A Kaposvári Egyetem a középkori universitasok hagyományaira támaszkodva, ugyanakkor a jelen kor elvárásait figyelembe véve, mind szélesebb rétegeket megszólítva fejlődik, a hallgatók igényeit és a képzés magas színvonalát előtérbe helyezve.
Négy oktatási kara (Agrár- és Környezettudományi, Gazdaságtudományi, Pedagógiai és Rippl-Rónai Művészeti Kar), olyan különleges és egyedülálló intézményekkel egészül ki, mint az Egészségügyi Központ, a Pannon Lovasakadémia, a bőszénfai Vadgazdálkodási Tájközpont, valamint az iregszemcsei székhelyű Takarmánytermesztési Kutatóintézet. Ezekre az egyedi adottságokra, valamint a karokon és egyéb egységekben folyamatosan fenntartott kiváló szakmai és tudományos munkára építve bővíti és tökéletesíti képzési szerkezetüket. Céljuk, hogy a felsőfokú szakképzésektől a doktori tanulmányokig az egyetem által felölelt valamennyi tudományágban használható, korszerű tudást közvetítsenek hallgatóiknak. Olyan szakembereket képeznek, akik a náluk elsajátított ismeretek birtokában megfelelnek a munkaerőpiaci elvárásoknak, bármilyen munkakörnyezetben képesek magas színvonalon ellátni a feladatukat. Képzési kínálatuk kiváló lehetőséget nyújt hallgatóik számára a kiteljesedésre, a lineáris képzés nyújtotta lehetőségek kihasználására. Figyelembe veszik a régió szakember-szükségletét, ezért kiemelten fontosnak tartják a várossal és a megyével való szoros együttműködést.
A Kaposvári Egyetem a térség modern és gyorsan fejlődő intézménye, határokon átnyúló kapcsolatrendszerrel rendelkezik, kiemelt figyelmet fordítva nemzetközi kapcsolatainak további bővítésére. Az intézmény a külső igényekhez igazodva is igyekszik kapacitásait hasznosítani, ezért a sokszínű kutatási lehetőségek megvalósítása, valamint az oktatási feladatok mellett egyre nagyobb hangsúlyt fektet szolgáltató jellegének fenntartására, fejlesztésére. Szervezeti egységeik önállóságukat megőrizve, ugyanakkor közösen, egységet alkotva, hatékonyan együttműködve valósítják meg céljaikat valamennyi kaposvári egyetemi polgár érdekében.
A Kaposvári Egyetem Gazdaságtudományi Kara 2004 őszén kezdte meg működését. Fiatal, de korántsem múlt és hagyomány nélküli. A kar kiváló, országos hírű, nemzetközileg is jegyzett oktatókkal, tapasztalt szakemberekkel és sok tehetséges fiatallal, továbbá a folyamatos megújulás és a nemzetközi szinttel való lépéstartás szándékával várja a hallgatóit.
A Gazdaságtudományi Kar oktatási és kutatási tevékenységére a sokszínűség jellemző. Oktatási tevékenységük három (gazdaságtudományok, társadalomtudományok, agrár) képzési területre terjed ki. Kutatásaik elsősorban a gazdálkodás- és szervezéstudományokhoz kötődnek, de erősen megjelenik bennük az inter- és multidiszciplináris jelleg. Ennek megfelelően, a Kar munkaerő-piaci, kutatási és beiskolázási kapcsolódási pontjai is több ágazatra, illetve szektorra terjednek ki.
Működésük sikerességét egyaránt befolyásolják a közszféra, a pénzintézeti szektor, a kereskedelem, az élelmiszeripar és a mezőgazdaság tendenciái. Ez a több lábon állás egy részt megköveteli tőlük a több irányban való alkalmazkodás képességét, más részről viszont lehetőséget ad arra, hogy a munkaerőpiacon jelentkező igényeket más, a gazdaságtudományok képzési területen működő karoknál rugalmasabban és szélesebb spektrumon, specializáltabban tudják kielégíteni.
A Gazdaságtudományi Kar és az egész Kaposvári Egyetem arra törekszik, hagy hallgatói a színvonalas szakmai felkészítés mellett kulturális életük és emberi kapcsolataik tekintetében is egy egész életre szóló élménnyel gazdagodjanak. Ehhez teremtetik meg Magyarország egyik legszebbnek mondott, családias légkörű egyetemi városát, és mindazokat a feltételeket, amelyek az önképzés, a sport, a szabadidő kellemes és hasznos eltöltésére kínálnak változatos lehetőségeket.
Alapképzések területei a pénzügy-számvitel, a kereskedelem és marketing, valamint a vidékfejlesztő agrármérnök. Mesterképzés pénzügy, vidékfejlesztés és regionális környezetgazdaságtan területeken folyik. Szakirányú képzési területei: terület- és vidékfejlesztés, vállalkozási menedzsment, élelmiszergazdaság és marketing. Felsőfokú szakképzések: marketing- és reklámmenedzser, vállalkozási menedzsment, marketing szakértő, számítástechnikai szoftverüzemeltető, pénzügyi vállalkozási szakértő, közgazdász szakmérnök. A Gazdaságtudományi Kar az angol nyelvű képzéseknek is otthont ad, alap és mesterfokon egyaránt (Nemzetközi Tanulmányok BSc, Regionális és Környezeti gazdaságtan MSc)
A Karon jelenleg működő Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola tudományos programja az alábbi főbb témakörökhöz kapcsolódik:
- megújítható erőforrások mezőgazdasági alkalmazásának gazdasági vizsgálata,
- a terület- és vidékfejlesztés gazdasági összefüggéseinek feltárása,
- a korszerű, állati eredetű élelmiszerek előállításának, gazdasági és piaci kapcsolatrendszerének, marketing tevékenységének elemzése, különös tekintettel az EU harmonizációval összefüggő feladatokra.
További információ: http://www.ke.hu
A Krizseváci (Križevci) Mezőgazdasági Főiskola 1860 óta folyamatosságot képvisel a mezőgazdasági oktatásban, a Délkelet-Európában legrégebbi mezőgazdasági és erdészeti főiskola a Királyi Mezőgazdasági és Erdészeti Főiskola megalakulásával. Križevci felsőfokú mezőgazdasági főiskola 1902-ben alakult, első felsőoktatási intézményként a mezőgazdaság területén Horvátországban.
2005-ben a Kollégium tanulmányi programjait összhangba hozta a bolognai nyilatkozattal, és így része lett az egységes európai felsőoktatási térségnek. Az ECTS kredit rendszer bevezetése lehetővé teszi a kétciklusú tanulmányi programokat (3 + 2)
Mezőgazdasági Szakmai tanulmányi program (három év, 180 kredit)
Mezőgazdasági Szakmai tanulmányi program nappali tagozatos és részképzésben is működik az élettudományok, a mezőgazdasági tudományok három szakirányán:
- Növénytermesztés
- Állattenyésztés
- Mezőgazdasűgi menedzsment
Posztgraduális professzionális szakképzések (két év, 120 kredit)
A Kollégium két Posztgraduális professzionális szakképzést kínál részképzés keretében:
- Fenntartható és biogazdálkodás
- Management a mezőgazdaságban
A főiskola számos külföldi intézmény karával működik együtt és sikeresen vesz részt az Erasmus hallgatói és oktatói mobilitás programban.
További információ: http://vguk.hr